3 maja 2014

Menton J. Matthews III

TH&Stary Van Dam Starry
Menton3, Sunday Munich, Avis, Saltillo - są to pseudonimy pod którymi kryje się intrygująca postać. Malarz, ilustrator, autor okładek, ilustracji do komiksów i muzyk, potrafiący zagrać niemal na każdym instrumencie. Niezależnie od tego, pod jakim pseudonimem go napotkamy,  pewność możemy mieć co do jednego: jest to prawdziwy artysta, pochłonięty dogłębnie swoją twórczością.

Zapraszam.Menton urodził się w Mississipi w 1976 roku a obecnie tworzy i mieszka w Chicago. Już na pierwszy rzut oka widzimy w jego twórczości mroczny, mistyczny, przepełniony symbolami świat. I faktycznie, jak Menton sam przyznaje, zawsze szukał powiązań pomiędzy symbolami, znakami i ludzką podświadomością.
Menton:

"Moje zainteresowanie malarstwem ma swoje korzenie w szukaniu  powiązań pomiędzy obrazami i ich odpowiedniemu użyciu względem duszy. Wiele mitologicznych, religijnych, alchemicznych i historycznych ikon, symbolicznych figur i kształtów, stymuluje, jeśli nie wskrzesza wewnętrzne mechanizmy"
Menton3 jest dość wszechstronnym malarzem. Poza tradycyjną techniką malowania olejem na płótnie, maluje również na lnianych panelach oraz cyfrowo, przy użyciu tabletu. (2 poniższe)

Rzućmy okiem na komiksową część twórczości Mentona. Przykładowo:

- Silent Hill: Past Life
- Monocyte
- ZvR Adventure
Jak wspomnieliśmy na początku, Menton związany jest z chicagowskim kolektywem - Sunday Munich. Zespół założony został przez Mentona, który udzielał się na wiolonczeli, pianinie, gitarze, robił loopy i zajmował się elektroniką oraz jego żonę Sarę, która zajęła się wokalem i pisaniem tekstów.

Stylistycznie, muszę przyznać muzyka bardzo ciekawa. Intrygujące połączenie hipnotyzujących brzmień trip hopowych i gotyckich z oldschoolowymi brzmieniami i kroczącym niczym słoń pulsem. Ale najlepiej posłuchajcie sami, bo cytując klasyka: "mówić o muzyce to jak tańczyć o architekturze" :)
Z kolei projekt Saltillo, to już autorski wyczyn samego Mentona, który sam zrobił wszystkie tracki. Posłuchajcie (albo potańczcie)
Główne inspiracje muzyczne Mentona a zarazem ulubiona muzyka to ta w stylu Sigur Ros, Roberta Johnsona czy Dirty Three. Inspiracje widoczne juz po paru sekundach ;)Dirty Three
Znamy twórczość wizualną Mentona, znamy jego twórczość muzyczną, znamy inspiracje. Składając to wszystko w jedną całość, wyłania nam się bardzo ciekawa postać. Ja nie mam problemów z tym, żeby nazwać go prawdziwym artystą. Tym bardziej, że nie sam efekt pracy artysty czyni go artystą. Czyż nie ?:D

Jeśli podoba Wam sie twórczość Mentona3, tutaj znajdziecie jego stronę internetową.

Zapraszamy również na nasze profile facebookowe:

neso /of the moon
neso / wrocław

oraz angielską wersję bloga

PS. Mamy obiecany wywiad z Mentonem. Będziemy informować. 

Z wyrazami 

TH&Stary Van Dam Starry