2 marca 2015

Pracownie Artystów - Część 1

THe Soul Reactor

pracownia Julie Dumbarton
Pracownia artysty to jego sanktuarium. Miejsce wyciszenia i kontemplacji, gdzie proces twórczy staje się namacalną rzeczywistością. Bywa tak, że do pachnącej farbami i terpentyną pracowni artysty nie ma wstępu nikt oprócz niego samego a pozorny bałagan jest tak naprawdę znanym tylko artyście najwyższym porządkiem. Zapraszam na pierwszą część galerii, w której zobaczycie pracownie artystów - niekiedy owiane tajemnicą, czasami legendą a niemal zawsze, dla samego artysty, urastające do rangi świętości.Alexander Calder (1898 - 1976)

Urodzony w Pensylwanii (USA), tworzył liryczne, podwieszone rzeźby zwane "mobilami", oraz wielkie, antropomorficzne rzeźby plenerowe.

Jego studio to ogromne, przestrzenne i dobrze oświetlone pomieszczenie o wysokim suficie - idealne dla powstawania charakterystycznych dla Alexandra rzeźb.Ron Mueck, ur. 1958, Melbourne / Australia.

Ron swoją karierę rozpoczynał jako kukiełkarz dla telewizji dziecięcej i filmów. Obecnie jest znanym i szanowanym na całym świecie artystą. Jego prace to hiperrealistyczne rzeźby ukazujące niewyidealizowany obraz człowieka. Niezależnie od tego, czy rzeźba jest kolosalnych rozmiarów czy bardzo małych, zawsze wymaga setek godzin intensywnej pracy zanim przybierze swoją ostateczną, gotową do ekspozycji formę. 

Pracownia Rona bardziej przypomina garaż (być może tym właśnie w istocie jest). Wszechobecne narzędzia, piły, lampy, kubki, pudełka i porozwieszane olbrzymie głowy i kończyny mogą trochę niepokoić ale dla artysty to pewnie nieistotne. Grunt, że wszystko jest pod ręką.


Oscar Claude Monet (1840 - 1926), Francja

Twórczość Moneta to przede wszystkim kolorowe pejzaże i sceny figuralne obserwowane z natury oraz kompozycje inspirowane japońskimi drzeworytami.
Obraz Moneta "Impresja-Wschód Słońca" (1873) nadał nazwę kierunkowi artystycznemu - Impresjonizmowi.

Trzeba przyznać, że pracownia Moneta jest dość przytulna i panuje w niej nietypowy dla artystów porządek. Na większości zachowanych zdjęć pracowni przewija się również charakterystyczna kanapa, po której widać, gdzie artysta lubił siadać ;)Wkrótce więcej ciekawych artystycznych sanktuariów ;)