26 lutego 2015

Scott G. Brooks - Zniekształcona Rzeczywistość

THe Soul Reactor
Opowiadam historie używając języka, który jest łatwy do zrozumienia. Łączę w nich postacie, symbole i żywioły tak aby stworzyć opowieść, którą mógłbym podzielić się ze swoim odbiorcą.
- Scott G. Brooks

Już sam styl twórczości Scotta G. Brooksa może sugerować jego amerykańskie pochodzenie, gdzie uwielbia się tego typu pokręconą i naładowaną surrealizmem sztukę. Uwielbienie do szokowania treścią, połączone z niezłym warsztatem malarskim oraz intensywnością miłych dla oka detali to coś, co Amerykanie w sztuce kochają. W schemat ten zdaje się nieźle wpisywać zamieszkały w Waszyngtonie artysta.
Jego malarstwo to głównie obrazy figuratywne - od dość prostych, portretowych, po mocno zawiłe, zniekształcone, wypełnione surrealistyczną opowieścią, niepokojem i naładowane intensywnymi kolorami.
Na uwagę na pewno zasługuje umiejętność przemycania do swojej twórczości aspektów społecznych, psychologicznych i politycznych a wszystko to z zachowaniem typowego dla siebie poczucia humoru.

"Poczucie humoru towarzyszy mi jako remedium na odcięcie się od niewygód - własnych i cudzych [...] Sztuka przez duże "S" może być naprawdę przerażająca w swojej istocie, tak samo jak jej odbiorcy. Humor pomaga trochę temu ulżyć. Uwielbiam kiedy, odbiorca głośno śmieje się oglądając moje prace. Pozostaje mi tylko mieć nadzieję, że śmieje się z ich treści a nie z samych prac (śmiech)

- fragment wywiadu dla Beinart Collective / 25.02.2015W malarstwie Scott posługuje się głównie techniką olejną. Jak sam twierdzi, kluczem jest znalezienie równowagi pomiędzy światłem, głębią i strukturą obrazu. Sam proces twórczy to dla artysty ciągłe eksperymentowanie i poszukiwanie.

"Sztuka naszych czasów jest odbiciem naszych czasów. W trakcie cyfrowej rewolucji, której obecnie doznajemy, zmienia się również nasze postrzeganie. Zmusiło mnie to do głębszego przemyślenia jak ująć "życie" w swoich pracach"

Więcej prac Scotta, nie tylko z obszaru malarstwa znajdziecie TUTAJ