13 stycznia 2015

Yves Tanguy - Rysownik Melancholii

THe Soul Reactor

"Yves Tanguy to uosobienie surrealistycznego rysownika melancholii" - tak o artyście mawiał słynny kurator i autor tekstów o sztuce współczesnej - JJ. Sweeney.


Przyjęło się, że Yves Tanguy - marynarz na statkach handlowych, zainteresował się malarstwem, kiedy w wieku 23 lat, zobaczył przypadkiem w oknie jednej z paryskich galerii obraz Giorgio de Chirico - Mózg Dziecka.


Giorgio de Chirico - Child's Brain (1914)


Rok później miał okazję zaprezentować swoje prace grupie surrealistów, co otworzyło mu drogę do dalszej kariery i sprawiło, że stał się ważną osobą w artystycznych kręgach.

Yves nie miał absolutnie żadnego artystycznego przygotowania. Był samoukiem. Kiedy rozwijał się jako artysta, wierny był koncepcji sztuki wyrażającej podświadomość, głoszonej przez francuskiego pisarza, twórcę manifestów surrealistycznych - Andre Bretona. W myśl owej koncepcji tworzyć należało bez z góry ustalonego planu czy przygotowań. Liczyła się spontaniczność, swojego rodzaju improwizacja i nieoczekiwany efekt. Jakieś skojarzenia ze "strumieniem świadomości" Beatników? ;)
Twórczość artysty do przede wszystkim czasem biomorficzne i obłe a czasem ostre, kanciaste kształty, usytuowane w złowieszczych, surowych, zimnych pejzażach. Yves używał dość ograniczonej palety kolorów, naprowadzanych na płótno drobnymi, pedantycznymi pociągnięciami pędzla. 

Yves często czerpał tytuły swoich obrazów z podręczników psychiatrii i podobnie było w tym przypadku. "Często wertowałem strony podręczników psychiatrii w poszukiwaniu wypowiedzi pacjentów aby następnie wykorzystywać je jako tytuły moich obrazów"

Jeden z jego najsłynniejszych obrazów to "Mama, Papa is Wounded!" namalowany w 1927 roku. Yves twierdził, że w tym przypadku starał się jak najdokładniej odwzorować to, co podsunęła mu wyobraźnia. Podobno obraz to swojego rodzaju hołd dla Georgio de Chirico.

"Mama, Papa is Wounded!"W 1939 roku, w obawie przed zbliżającą się wojną, Yves wyjechał z Paryża do Nowego Jorku, gdzie przyłączył się do wpływowej grupy surrealistów, którzy podobnie jak on uciekli ze swoich krajów. Zmarł w 1955 roku, w wieku 55 lat, pozostawiając za sobą kilkadziesiąt obrazów i będąc inspiracją dla kolejnych pokoleń artystów.


Galeria: