2 czerwca 2014

UV Art - John Poppleton

TH&Stary Van Dam Starry


Któregoś razu wybrałem się na psytrance'ową imprezę o nazwie Equinox, która jest cyklicznie organizowana we Wrocławiu. Kiedy wszedłem do tak zwanego "chill roomu" i zobaczyłem wiszące na ścianach dekoracje autorstwa niejakiego Pszczoły, dosłownie eksplodowała mi głowa.Tematyka obrazów pomimo, że bardzo ciekawa, nie była jeszcze powodem do wybuchania głowy. Co się zatem stało? Obrazy były namalowane specjalnym fluorescencyjnym pigmentem świecącym w ultrafiolecie. Efekt wizualny był nieprawdopodobny.

Artystów tworzących tzw UV art jest od groma. Ich prezentację zaczynamy od "Bodypaintingu" Johna Poppletona - fotografa/artysty z Sacramento.

Na początku trzeba stanowczo zaznaczyć, że żadne zdjęcia, nawet te w najlepszej jakości nie oddadzą w pełni efektu, jakiego doświadczamy przy bezpośrednim oglądaniu twórczości zrobionej w technice UV. Bezpośrednie doświadczenie to przede wszystkim eksplozja kolorów i wrażenie głębi, czasami wręcz wrażenie trójwymiarowości. Do tego, jeżeli obraz jest duży, spore pole manewru do zabawy w detale i mieszanie w mózgu odbiorcy.

John w swoim projekcie "Black Light Bodyscapes" skoncentrował się w zasadzie tylko na UV bodypaintingu. Na swoich modelkach przedstawia głównie naturę w różnych możliwych wydaniach. Mamy więc krajobrazy, rzeki, drzewa, siły przyrody a nawet przepiękne mgławice, gwiazdy i planety. Efekt już na samych zdjęciach jest niesamowity. Strach pomyśleć o oglądaniu pracy Johna w UV.

Warto zwrócić uwagę na sposób w jaki John wykorzystuje naturalne kształty swoich modelek do osiągnięcia ostatecznego efektu kompozycji. Przykładowo, wykorzystanie włosów do stworzenia pulsującego wodospadu. Czasami w odniesieniu do jednego tematu pojawia się kilka modelek.

Tutaj możecie przejrzeć "z grubsza" proces powstawania prac Johna:Artyści zajmujący się bodypaintingiem jak chociażby Craig Tracy bardzo często tworzą tła malowane zwykle na płótnie, które harmonijnie współgrają z modelką lub modelem. U Johna element ten prawie w ogóle nie występuje. Jego tła są zwykle czarne.

Ponieważ temat malarstwa UV jest bardzo ciekawy, wkrótce zaprezentujemy więcej artystów i twórczości z tego obszaru.oraz na nasze strony i profile: