8 października 2014

Iwona Gabryś: przestrzeń + geometria + człowiek + emocje

THe Soul ReactorIwona jest pochodzącą z Puław uczestniczką IV edycji przeglądu młodej sztuki "Świeża Krew". Co w pierwszej kolejności przykuło moją uwagę, to duża różnorodność stylistyczna jej prac i ciekawe łączenie technik malarskich i rysunkowych. Do tego mamy fotografię, grafikę komputerową i świetne plakaty. To się nazywa różnorodność!

Iwona odpowiedziała na zestaw pytań związanych z przeglądem. Zapraszam.neso: Co sprawiło, że zdecydowałaś się wziąć udział w przeglądzie Świeża Krew?

Iwona: Z zaciekawieniem śledziłam poprzednie edycje konkursu „Świeża Krew” organizowanym przez Galerię SOCATO we Wrocławiu. Uważam, że prace które zostały zakwalifikowane na wystawy pokonkursowe w minionych latach były niezwykle ciekawe i różnorodne. Mogliśmy zobaczyć szerokie spektrum stylów malarskich – od obrazów realistycznych po abstrakcyjne. Dlatego po obronie mojego dyplomu magisterskiego w czerwcu 2014 postanowiłam wysłać kilka swoich prac. Bardzo się cieszę, że dwa z moich obrazów zostały zakwalifikowane na wystawę IV Przeglądu „Świeżej Krwi”.


neso: Tworzenie sztuki jest tym, czym chciałabyś się zajmować w życiu i utrzymywać z tego?


Iwona: Byłoby idealnie :) Sztuka to bardzo szerokie pojęcie i daje wiele możliwości.neso: W jakich warunkach i otoczeniu najlepiej Ci się tworzy?


Iwona: W zaciszu domowym, gdzie mogę spokojnie pracować o każdej porze dnia i nocy.


neso: Słuchasz muzyki w trakcie pracy nad obrazem?


Iwona: Najczęściej cicho mruczy muzyka. Nie lubię zbyt głośnych dźwięków, które mnie rozpraszają.neso: Przed rozpoczęciem pracy masz już całkowicie dopracowaną i koncepcję, czy pozwalasz sobie na jakąś dozę improwizacji?Iwona: Na samym początku wykonuję bardzo wstępny zarys jak mniej więcej ma wyglądać kompozycja pracy. Później na bieżąco go modyfikuję. Uważam, że improwizacja w sztuce jest bardzo ważna. Nie ma sensu trzymanie się „na ślepo” z góry ustalonych założeń. Tak naprawdę, dopiero w trakcie tworzenia obrazu, plakatu itp. napotyka się na problemy, które wymagają szybkiej reakcji.

neso: Jak opisałabyś swoją twórczość niewidomej osobie?


Iwona: To dość skomplikowane. W kilku słowach: przestrzeń + geometria + człowiek + emocje....., ale chyba wolałabym opisać każdą pracę osobno, tak aby osoba niewidoma mogła zobaczyć mój obraz oczami swojej wyobraźni.neso: Czym jest dla Ciebie inspiracja?


Iwona: Inspiracja to człowiek oraz przestrzeń społeczna oraz kulturowa, w jakiej na co dzień on funkcjonuje. Przedstawiam to w sposób metaforyczny, za pomocą zgeometryzowanych form. Ważne jest dla mnie uzyskanie interesującego efektu trójwymiarowości obrazu, które staram się osiągnąć dzięki łączeniu technik malarskich oraz rysunkowych. Inspiracją dla mnie są także utwory literackie. Często w swoich plakatach staram się komentować aktualne wydarzenia społeczne, polityczne, kulturowe.


neso: Twoi ulubieni artyści współcześni?


Iwona: Jest wielu artystów współczesnych, których pracę podziwiam. Szczególnie cenię tych, którzy w ciekawy i zaskakujący sposób łączą różne dziedziny sztuki jak malarstwo, grafikę, multimedia, itp.
neso: Co zrobiło ostatnio na Tobie największe wrażenie?

Iwona: Coraz bardziej intrygujące projekty architektoniczne m.in. nowoczesnych budynków muzealnych.

  
neso: Co ostatnio robiłaś po raz pierwszy w życiu?

Iwona: Upiekłam ciasteczka cynamonowe :)neso: Kto to jest “dobry artysta”?Iwona: To niezwykle trudne pytanie... Chyba nie da się na nie jednoznacznie odpowiedzieć. Może „dobry artysta” to taki, który poprzez swoje prace potrafi skłonić odbiorcę do chwili przemyśleń. Do oderwania się od codziennych spraw i zagłębienia się w świat przez niego wykreowany.


neso: Stawiasz przed sobą jakieś wyzwania, żeby stać się “dobrym artystą”?Iwona: Staram się, żeby moje prace, najczęściej w metaforyczny sposób, obrazowały jakiś problem, zagadnienie, które wydaje mi się ważne. W ten sposób chciałabym, żeby odbiorca sam dokonał interpretacji obrazu.

neso: 5 stron internetowych, które najczęściej odwiedzasz?

Iwona: 

rynekisztuka.pl
behance.net
artbiznes,pl
culture.pl
architectureartdesigns.com


Zachęcam do odwiedzenia strony internetowej Iwony

www.iwonagabrys.com

oraz naszych pozostałych stron:

 
wybrane prace Iwony: