6 sierpnia 2014

Gustave Doré - artystyczny wymiar płodności

THe Soul ReactorGustave Doré w wieku 15 lat, nie mając żadnego artystycznego przygotowania zadziwił pewnego paryskiego wydawcę swoimi rysunkami. Nie musiało upłynąć wiele czasu by urodzony w Strasburgu chłopiec stał się jednym z najsłynniejszych ilustratorów francuskich połowy XIX wieku, który wzbudzał podziw takich artystów jak chociażby Vincent Van Gogh.
Doré w ciągu swojego 51-letniego życia stworzył niewyobrażalne ilości prac. Było to przeszło 10 000 sztychów i ilustracje do ponad 200 książek z czego niektóre z nich zawierały ponad 200 rycin. Ilustrował takie książki jak "Boska Komedia" Dantego Alighieri,  "Don Kichote z La Manchy" Cervantesa, czy "Raj Utracony" Miltona i wiele, wiele więcej.

W wieku 16 lat był już najwyżej wynagradzanym i najbardziej znanym ilustratorem w całej Francji a jak się  okazało był to dopiero początkiem jego drogi. W latach 1960-1900 książki z jego ilustracjami wydawano niemal co tydzień a jego sława stale rosła, zwracając uwagę takich osób jak Balzac, Byron czy E.A Poe.

W wieku 35 lat Gustave miał swoją indywidualną wystawę w Londynie, co przyczyniło się do zawarcia nowych, istotnych znajomości. Ich owocem była współpraca z Jerroldem Blanchardem, z którym stworzył kompleksowy wizerunek Londynu - "Wędrówka po Londynie" (tutaj cała galeria)Mówi się, że owa współpraca zwróciła uwagę Vincenta Van Gogha, który był pod dużym wrażeniem kunsztu i wyczucia Gustava. Do historii przeszedł cytat Vincenta:

"Próbowałem kopiować "Krąg Skazańców" Doré; to bardzo trudne"

Swoją drogą, niesamowicie ciekawe jest zestawienie obu prac, zwłaszcza pod kątem osobowości obu artystów:
Od 1870 roku Gustave zaczął malować i rzeźbić, co oczywiście było świetnym pomysłem. (galeria poniżej) Mówi się, że we Francji nie doświadczał uznania jakiego oczekiwał, toteż przeniósł się do Londynu. A Londyn jak to Londyn. Potrafi zadbać o artystę ;)

Zapraszam do galerii twórczości tego niesamowitego artysty oraz do odwiedzenia naszych pozostałych profili: